Len jest rośliną użytkową uprawianą od kilku tysięcy lat. Pochodzi z Bliskiego Wschodu. Człowiek nauczył się wykorzystywać wszystkie jej części – łodygę na przędze, papier i płyty paździerzowe, nasiona na olej, a wytłoki na pasze.
Nasiona lnu, czyli siemię lniane, zawierają najwięcej kwasów tłuszczowych omega 3 (20% w 100g nasion) ze wszystkich nasion i orzechów, oraz witaminę E (9 mg), błonnik (blisko 28g), białko (w korzystnym zestawie aminokwasów), mikroelementy (szczególnie cynk) i lecytynę. Siemię powinno być zawsze świeżo zmielone, do użytku jednorazowego, ponieważ nienasycony kwas linolenowy łatwo utlenia się w powietrzu i jełczeje.
Siemię lniane to jeden z najpopularniejszych środków medycyny naturalnej, ponieważ zawiera bardzo dużo substancji śluzowych i ma działanie osłonowe i stabilizujące. Stosuje się je przede wszystkim w dolegliwościach przewodu pokarmowego i oddechowego, w celu poprawienia perystaltyki jelit (zarówno w biegunkach jak i zaparciach). Szczególnie skuteczne jest przy wszelkich nieżytach, nadkwasotach i wrzodach. Można go również używać jako odżywki do suchych i zniszczonych włosów. W tym celu nakłada się na włosy śluz wydzielony z nasion.
Medycyna chińska przypisuje mu naturę termiczną neutralną i smak sodki. Uważa go za środek wzmacniający odporność, oczyszczający serce i naczynia krwionośne, korzystnie działający na śledzionę-trzustkę i okrężnicę. Stosuje go w leczeniu wielu chorób zwyrodnieniowych.
Produkt rolnictwa ekologicznego.