Jeśli chcesz być dobrze poinformowany,
zapisz się ...
slider-bg

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne – zdrowaspiżarnia.pl Białystok

Olejki eteryczne to najczęściej wyciągi z różnych roślin i przypraw, które cechuje wydawanie silnego aromatu. Spełniają one dwie podstawowe role – kosmetyczną oraz prozdrowotną. W ostatnich latach ta druga szczególnie się rozwija i m.in. Klienci naszego sklepu w Białymstoku są nią zainteresowani. Olejki eteryczne powracają, nie każdy bowiem wie, że medycyna naturalna używa ich od niemal 5000 lat, a już w średniowieczu stosowano je do masaży. Aktualnie wykorzystuje się olejki zapachowe do leczenia i terapii wielu stanów chorobowych, dziedzinie tej nadano nazwę aromaterapii.

Jakie są właściwości eterycznych olejków

Olejki pozyskuje się z różnych części roślin, które zawierają olej w swojej strukturze; najczęściej są to łodygi i nasiona, ale również liście, kwiaty czy korzenie. Najstarszą metodą uzyskiwania oleju jest tłoczenie na zimno, obecnie jednak wykorzystuje się również ekstrakcję z zastosowaniem alkoholu lub destylację parą wodną. Olejki eteryczne są przy tym wytwarzane jedynie z ułamku uzyskiwanego na skalę przemysłową oleju – tylko najlepsza jakość przekazywana jest do ich produkcji, a stanowi ona około10%. Aczkolwiek pozostała część również trafia do firm farmaceutycznych i perfumiarzy.

Olejki eteryczne posiadają wiele związków, które kojarzą się z właściwościami relaksującymi i prozdrowotnymi, są to m.in.: aldehydy, alkohole, estry, ketony i inne. Podczas zakupów należy jednak zwrócić uwagę na to, by olejek był wykonany z jednego składnika. Tak jest w przede wszystkim w przypadku olejków prozdrowotnych – np. takich, dzięki którym wykonujemy inhalację. Olejki służące relaksowi, mające poprawić nastrój (np. do kąpieli), zawierać mogą wiele różnych składników i właściwie pod tym względem przypominają strukturą perfumy, stanowiąc nierzadko bardzo ciekawe kompozycje zapachowe.

Działanie najczęściej używanych olejków

Niektórych olejków eterycznych używały już nasze babcie. Dla przykładu, olejek goździkowy od ponad stu lat stanowi antidotum m.in. na ból zęba. Obecnie wytwarza się setki różnych preparatów, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Do najpopularniejszych z nich, dostępnych w naszym sklepie w Białymstoku, należą:

  • olejek lawendowy – dobrze znany środek uspokajający,
  • olejek eukaliptusowy – znany z właściwości oczyszczających, stosowany do inhalacji,
  • olejek cytrynowy – szczególnie często wykorzystywany do pielęgnacji skóry,
  • olejek sosnowy – również stosowany do inhalacji podczas przeziębienia i infekcji, istnieją doniesienia, że podnosi odporność organizmu,
  • olejek z drzewa herbacianego – stosowany jest w zakażeniach, działa antybakteryjnie, antygrzybicznie i niszczy wirusy,
  • olejek cedrowy – działa oczyszczająco na układ krążenia i trawienny,
  • olejek bazyliowy – przeciwbólowy, ale również usprawniający procesy poznawcze,
  • olejek miętowy – posiada działanie: przeciwbólowe, oczyszczające i chłodzące,
  • olejek jaśminowy – uznany za afrodyzjak, często stosowany w kosmetologii.

Powyżej wymieniliśmy jedynie olejki prozdrowotne istnieje jednak cała gama stosowanych dla relaksu – do kąpieli, skrapiania kaloryfera, spalania itd. Aromaterapia stanowi bardzo szeroki zakres wiedzy, której nie sposób przedstawić w kilku zdaniach.

Prozdrowotne olejki eteryczne w Zdrowej Spiżarni w Białymstoku

W naszym sklepie w Białymstoku oferujemy różne olejki eteryczne – prozdrowotne oraz służące aromaterapii. Służymy też radą związaną z zakupem określonych olejków dla celów, jakim mają służyć. Zakupy są możliwe zarówno w naszym sklepie w mieście, jak i przez Internet. Gwarantujemy satysfakcję z zakupów dzięki temu, że selekcjonujemy olejki i wybieramy tylko te o potwierdzonej skuteczności.

Partnerzy